4+4 dny v pohybu
http://ctyridny.cz/fourdays@ theatre.cz
Celetná 17
Praha 1
11000
Hlavní město Praha
Festival probíhá
říjen
Styl
Fyzické/pohybové divadlo, Současný tanecHistorie festivalu
Čtyři dny je nezisková nevládní organizace, která od roku 1996 pořádá mezinárodní festival současného umění 4 (+4) dny v pohybu a současně se podílí na řadě dalších kulturních projektů.
Čtyři dny tvoří – producenti Denisa Václavová a Markéta Černá, produkční Nikola Böhmová a dramaturg Pavel Štorek.
ČTYŘI DNY & FESTIVAL
Stěžejním úkolem sdružení je pořádání mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Festival se koná od roku 1996 s cílem prezentovat současné inovativní umělecké projekty, každoročně na festivalu vystoupí zhruba 20 souborů z celého světa. Specifikum tohoto festivalu spočívá především v oživování objektů pražské architektury divadlem a v prezentaci mezinárodních projektů, na nichž se sdružení produkčně spolupodílí.
Projekty festivalu zahrnují všechny druhy současného umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění, film, video art). Každý ročník festivalu má své specifické téma – leitmotiv, například Demolice (opuštěné haly ČKD, kde festival probíhal, byly připraveny k demolici), Hibernace (zmrazení kulturních aktivit v České republice, zánik rezidenčních míst atd.). Efektem propojování jednotlivých druhů a žánrů umění v dramaturgické skladbě programu je i propojení návštěvníků divadelních akcí s návštěvníky koncertů, galerií a milovníků taneční hudby.
V posledních letech festival prezentoval kromě zahraničního programu více než 200 českých a zahraničních vizuálních umělců a kurátorů na skupinových výstavách, spolupracoval s předními historiky umění a architekty, kteří formou procházek a přednášek prezentovali danou lokalitu, poskytl platformu pro diskuze na nejrůznější aktuální témata. Festival dlouhodobě spolupracuje s kulturními organizacemi Kruh, Jednotka/Unit, Vědecko-výzkumné pracoviště AVU, Start Vršovice a další.
V tomto ohledu je festival 4+4 dny v pohybu v českém kontextu zcela ojedinělý. Přirozenou součástí festivalu jsou odborné semináře a workshopy, které se často stávají základem další spolupráce mezi umělci, manažery a teoretiky z různých zemí.
ČTYŘI DNY & NETRADIČNÍ PROSTORY
V roce 1998 sdružení Čtyři dny ve spolupráci se sdružením mamapapa přenesli festival z konvenčních divadelních budov a sálů do netradičních prostor sto let staré kanalizační čistírny v Praze Bubenči. V roce 1999 se festival konal v opuštěných továrních halách ČKD Karlín, v roce 2000 festival probíhal v bývalém městském pivovaru v Holešovicích, šestý ročník festivalu v roce 2001 byl uveden v tělocvičnách Tyršova domu, Nosticovy haly a v okolí parku Kampa. Sedmý ročník hostoval festival v divadle Ponec, osmý proběhl v areálu bývalé cihelny v Šáreckém údolí a pro devátý ročník festivalu jsme vybrali romantické prostředí pražského parku Stromovka, okolí Šlechtovy restaurace. Desátý jubilejní ročník festivalu se konal v prostorách hokejového stadionu HC Hvězda ve Vokovicích a v pražské zoologické zahradě, kde probíhal site-specific projekt AniKočkaAniPes. Jedenáctý ročník festivalu jsme přenesli do bývalé stomatologické polikliniky v Jungmannově ulici č.p. 21 kde probíhal velmi úspěšný site-specific „Dům“. Dům se stal srdcem festivalu a představil velké množství projektů od výstav, projekcí, přednášek přes jednotlivé site-specific projekty až po koncerty. Divadelní, převážně zahraniční program se prezentoval v divadlech Alfred ve dvoře a Ponec. Další rok jsme vytvořili ve spolupráci s holandskou skupinou Theatre SILO a českými perfomery site-specific projekt KULTIVAR v Národním zemědělském muzeu na Letné, kde jsme také v parku postavili festivalový bar Kultibar. Divadelní představení probíhala v divadle Archa a Divadle Ponec. Třináctý ročník festivalu se konal v holešovických halách a na dopravním uzlu Vltavská a 14. ročník ročník v budově bývalého Federálního shromáždění. Patnáctý a šestnáctý ročník proběhl v bývalém Ústředí lidové umělecké výroby na Národní třídě. V roce 2012 se festival konal kromě divadla Archa, La Fabrika, NOD, Hala Alta v bývalém Casinu v Pařížské ulici v Praze 1. Budova původně sloužila jako Mezinárodní svaz studentstva. Osmnáctý ročník festivalu se uskutečnil v divadle Archa, na Nové scéně Národního divadla, ve Studiu Alta, na Baráčnické rychtě, v Orcu a v Paláci U Stýblů na Václavském náměstí. Devatenáctý ročník festivalu se opět uskutečnil v Paláci U Stýblů, v bývalém ULUVu, Divadle Archa, divadle Ponec a Studiu Alta. Dvacátý ročník festivalu proběhl v Desfourském paláci na Florenci, v divadlech Archa, Ponec a v prostoru Jatka78. Dvacátýprvní ročník v Radničních domech u Staroměstského náměstí, v Divadle Archa, divadle Ponec a ve Studiu Hrdinů. Dvacátýdruhý ročník festivalu obsadil Kasárna Karlín a dále divadlo Archa, divadlo Ponec, Alfred ve dvoře a Studio Alta.