Styl

Balet

Historie souboru

Baletní soubor Moravského divadla v Olomouci má bohatou uměleckou historii i současnost. Jeho vysoká profesionální úroveň dává možnost uvádět různorodá díla zahrnující klasický repertoár, díla neoklasická i moderní choreografie. Zpočátku byl provozním souborem operního souboru, později se osamostatnil (1945) a s povinnostmi v opeře a operetě se stal nejvytíženějším baletním souborem v tehdejším Československu. Ve vedení souboru se vystřídalo mnoho výrazných osobností – např. Vladimír Nechyba, Bohumil (Loris) Relský, Jaroslav Häusler, Rudolf Macharovský, Josef Škoda ad.


Od roku 1993 vedl soubor bývalý sólista Jiří Sekanina. Sólisté baletu byli několikrát zastoupeni v širších nominacích pro udělení Ceny Thálie – Valerij Globa, Ivo Jambor, Lena Iliina a Renáta Mrózková. Ta navíc získala na jaře roku 2009 cenu Philip Morris Ballet Flower Award „Poupě baletu“. Lucie Martináková za roli Edith Piaf obdržela cenu Za nejlepší ženský taneční výkon sezóny a za tutéž roli Cenu olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury.


Od roku 2010 dosud vede baletní soubor Moravského divadla choreograf Robert Balogh, kterému se podařilo získat do souboru špičkové tanečníky nejen z České republiky, ale i z dalších evropských zemí a Asie. Počet členů tělesa se zvýšil na současných třiatřicet, což umožňuje nasazovat na repertoár velká díla světové baletní literatury i původní inscenace. Jedním z důležitých poslání souboru je reprezentovat českou kulturu, město Olomouc a Olomoucký kraj v zahraničí. Soubor pravidelně hostuje především v Německu, kde se tradičně na přelomu roku představuje se svým klasickým repertoárem. K velkým úspěchům je nutno připočítat i historicky první hostování v pražském Národním divadle s inscenací Frida (2011) a Rusalka (2016) a dále ve Slovenském Národním divadle opět s Fridou (2016). Soubor spolupracuje s kvalitními choreografy (např. Hana Vláčilová, Libor Vaculík ), pedagogy (např. Tamás Solymosi, Konstantin Kuzněcov) i výtvarníky (Jan Dušek, Roman Šolc, Eduard Přikryl, Josef Jelínek).




Pestrý a vyvážený repertoár souboru je zastoupen velkými klasickými díly Petra Iljiče Čajkovského (Louskáček, Labutí jezero, Spící krasavice), dále neoklasickými tituly (Macbeth, Sen noci svatojánské, Dáma s kaméliemi) i moderními díly (Frida, QUEEN – the show must go on). S nebývalým diváckým zájmem se setkaly inscenace Prokofjevova Romea a Julie a Chačaturjanova Spartaka. K uctění Roku české hudby (2014) uvedl soubor v choreografii a režii svého šéfa světovou premiéru baletního zpracování Dvořákovy opery Rusalka. Mezi další aktivity souboru patří organizace Shakespearovského baletního festivalu, pravidelné účinkovaní v baletním galavečeru spojeným s charitativním projektem záchrany významné kulturní památky – zámku Plumlov. Nedílnou součástí práce členů baletu je spolupráce s Baletním studiem při Moravském divadle Olomouc na přípravě dětských baletních představení (např. Andersen, Louskáček, Simba, Mojžíš – příběh o princi egyptském, Tarzan – král džungle, Broučci, Odysseus). V současné době patří baletní soubor Moravského divadla ke špičkovým tělesům v České republice. Přesvědčivé a přitažlivé inscenační výsledky spojené s vhodně volenou dramaturgií přinesly baletnímu souboru Moravského divadla v Olomouci uznání publika i odborníků a vysokou uměleckou i společenskou prestiž.

TOPlist