Členové souboru
Členové: Mamadou Bara (Senegal, )Akassa Badjie a Katy Badjie (Gambie), Linda Fernandez Saez (Kuba), Jasmin Peguero (Haiti), Linda Akewe (Nigerie), Monika Diatta-Rebcova, Fidorka Veronika Kohútová, Nika Brandtlová, Eliška Soukupová, Jana pavlíčková, Marika Krompáková, Mohamed Camara (Guinea)
Styl
Africký tanecHistorie souboru
Skupina Batocu pod vedením Moniky Diatta Rebcové reprezentuje hudbu a tanec západní Afriky a také katedru pantomimy i taneční katedru HAMU na veřejných uměleckých vystoupeních.
V r. 2011, 2012 a 2013 vystupovala Batocu v divadle Ponec v rámci projektu „Africká tančírna“ s představením „Slunce a Měsíc“ a „Africká vesnice“ v choreografii a režii Moniky Rebcové.
Dále Batocu vystupovala v projektu Doc. Števo Capko - pedagoga katedry pantomimy Hamu s názvem „Vyhánění nudy“ v Praze a v Chebu (Praha - Staroměstské nám. r. 2011, Praha - obora Hvězda r. 2012, náměstí Cheb r. 2013.)
Dále uskutečnila skupina Batocu pod vedenim M. Rebcové workshop afrického tance na festivalu Zlom vaz katedry činohry DAMU 2011 a worskhop afrického tance vystoupení v divadle Disk na festivalu Nablízko katedy autorské tvorby a pedagogiky DAMU.
Členové skupiny Batocu (Linda Fernandez Saez a Mami Kawabata, toho času studentka taneční katedry HAMU) spolu s hostujícími členy skupiny „Monika Rebcová Dance“ (Lucie Drábková, Daudet Grazai a Jarka Ďuračková-toho času studentka taneční katedry HAMU) se účastnili jako interpreti tanečního projektu „Afrika smíření“ v choreografii Moniky Rebcové, který získal cenu diváka na festivalu „Česká taneční platforma“ v r. 2013.
V r. 2012 a 2013 reprezentovala Batocu Hamu se svým s celovečerním projektem („Africká vesnice“) i krátkým programem a workshopy afrického tance na divadelní stage i na show stage na prestižním festivalu „Dance Life Expo“ v Brně v produkci Martina Koldy, absolventa taneční katedry Hamu.
V létě 2014 reprezentovala Batocu HAMU na divadelním festivalu v Táboře v produkci Radima Vizváryho, pedagoga katedry pantomimy Hamu.
Také v létě 2014 reprezentovala Batocu HAMU na divadelním festivalu Pekelné libování ve Dvořeticích v Jižních Čechách ve spoluprodukci Adama Halaše - vedoucího katedry pantomimy HAMU.
Členy skupiny Batocu byla Mami Kawabata-studentka taneční katedry a Marek Zelinka, student katedry pantomimy Hamu. V současné době je členem Batocu Ondřej Sochůrek, student katedry tance HAMU, který se inspiroval spoluprací s Batocu a nyní bude také psát na téma „Africký tanec v Čechách“ svoji bakalářskou diplomovou práci pod vedením Moniky Rebcové.
V r. 2014 má Batocu tyto členy
Tanečníci: Linda Fernandéz –Saez, Veronika Kohútová, Helena Merašická, Katka Badjie-Wagner, Maja Kramer, Mariana Hošnová, Ondra Sochůrek, Asja Mejtuv a host Andrea Rubin
Hudebníci: Lamine Diatta (Senegal), Akasa Badjie (Gambie), Monika Rebcová (ČR) a hosté (Mohamed Camara (Guinea) a Jodel Guildas (Kongo)
Skupina Batocu je otevřená všem studentům katedry pantomimy, katedry tance a dalším tanečníkům, kteří do ní mohou kdykoli vstoupit a účastnit se přípravy a následných vystoupení a dalších akcí skupiny Batocu.
Skupina Batocu také pořádá pravidelné workshopy afrického tradičního i moderního tance a bubnování , otevřené pro studenty katedry tance, katedry pantomimy a veřejnost.
Skupina Batocu vypomáhá ve výuce studentů katedry pantomimy na pravidelných tréninzích v rámci rozvrhu výuky na katedře pantomimy (úterý 9h – 10h) pod vedením M. Rebcové, kde se vyučuje střídavě africký tanec a bubnování pro všechny studenty katedry pantomimy.
Skupina Batocu je ojedinělé umělecké těleso, které v sobě spojuje dvě složky: hudební (afričtí bubeníci z Guiney, Gambie, Konga a Senegalu) a taneční (profesionální tanečníci i studenti tance z ČR). Je to mezinárodní umělecké multikulturní těleso s profesionálním uměleckým výkonem
Mgr. Monika Rebcová je umělecká vedoucí, hudebník a choreograf BATOCU a taneční pedagog a korepetitor na katedře tance a katedře pantomimy Hudební akademie múzických umění (HAMU) v Praze.
Organizujeme
taneční představení za doprovodu živých bubnů
bubenická představení
lekce a workshopy afrického tance a bubnování
přednášky o Africe s foto-projekcí
interaktivní přednášky o západoafrické kultuře s tanečními a bubenickými ukázkami
Reference
Vlastní představení v pražských klubech
Roxy, Vagón, Akropolis, Rock café
Festivaly a kulturní akce
Tvůrčí Afrika, Ples Afrika, Tanec Praha, Rytmy Afriky, Barevná planeta, Febiofest Music Festival, Den pro Afriku, Respekt festival, Siraex, Léto tančí, Vyhánění nudy z Prahy, United Islands of Prague, Etnofest, Letní filmová škola, Mělnický vrkoč, etnofest Impala, Chebské dvorky, Zlomvaz, Podzim tančí, NonstopCity, Léto v Krajince - Fly Fest...
Ocenění
Cena diváka na festivalu Česká taneční platforma za inscenaci "Afrika-smíření" ve spolupráci s HAMU
Inscenace souboru
Premiéra: 27.03.2015
Choreograf: Monika Rebcová a Batocu
Anotace
Kouzelné divadlo inspirované životem v Africe s tancem, bubnováním a zpěvem. Po představení si mohou diváci zatančit africký tanec s učinkujícími na jevišti!!
"Africká vesnice" je strhující podívanou s pohádkovým námětem v doprovodu bubnů, zpěvu a afrického tance
v provedení umělců z Gambie, Guinei, Nigerie, Dominikanske republiky a ČR v originálních kostýmech. V závěru představení budou děti a diváci pozváni
na jeviště a budou si moci zatančit africké tance spolu s účinkujícími za zvuků bubnů.
Predstaveni je urceno dětem a studentum ve věku 6-15 let, rodicum s detmi, ale muze prijit kdokoli. Doporucujeme navstivit odpoledni predstaveni od 17h, nebot ranni predstaveni od 10h je jiz temer vyprodane (od 10h zbyvá pouze 6 volnych mist).
Délka představení: 60 min.