Address

Husitská 899/24a
Praha
13000

Style

Contemporary Dance, Dance & Movement for Children, Physical Theatre

Information about organisation

Tanec Praha (TP) je nevládní nezisková organizace (NNO) – původně občanské sdružení, které vzniklo v roce 1991, s cílem rozvíjet a zkvalitňovat Mezinárodní festival soudobé taneční tvorby a pohybového divadla TANEC PRAHA a zároveň napomáhat rozvoji současné taneční a pohybové tvorby v Čechách a jejímu mezinárodnímu uplatnění.


Hlavním posláním Tance Praha je pořádat každoročně mezinárodní a národní festivaly taneční tvorby a pohybového divadla na co nejvyšší úrovni umělecké i organizační včetně programu doplňkového (semináře, praktické dílny, konference teoretiků a kritiků apod.) a dále provozovat prostory určené k produkci, tvorbě a realizaci děl zejména z oblasti tanečního umění a dalších uměleckých oborů, které se vzájemně podporují a rozvíjejí.


Historicky se vyvíjely jednotlivé aktivity TP v souladu s potřebami rozvoje české taneční scény v evropském kontextu. Byly to postupně:


Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA

Česká taneční platforma

PONEC – divadlo pro tanec

Tanec dětem, Tanec školám

Mezinárodní projekty a networking


Festival TANEC PRAHA


Nejvýznamnější akcí zůstává festival TANEC PRAHA, který probíhá každým rokem na závěr divadelní sezony, v červnu. Od svého vzniku v roce 1989 má důležité poslání inspirovat domácí umělce a popularizovat taneční umění v očích co nejširší veřejnosti. Nedílnou součástí festivalu jsou tvůrčí setkání, workshopy zahraničních umělců a diskuse. Návštěvnost akce od poloviny 90. let výrazně stoupla,rozšiřuje se i počet partnerů v regionech. Zájem veřejnosti, odborníků i médií navazuje na vysoké uznání festivalu v zahraničí.


ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA


Druhou neméně podstatnou akcí, kterou pořádá Tanec Praha, je Česká taneční platforma. Začala už roku 1994 nenápadnou dubnovou přehlídkou české taneční tvorby v prostorách Duncan Centra, aby další 4 roky byla profilovou akcí města Hradec Králové s názvem „Entrée k Tanci“, a u příležitosti jednání sítě IETM (InformalEuropeanTheatre Meeting) v dubnu 2000 v Praze se definitivně vrátila do hlavního města s cílem využít prostor nejen divadlaPONEC. Každoročně prezentuje českou taneční a pohybovou tvorbu zahraničním a regionálním partnerůmi domácímu publiku. Na České taneční platformě se podílejí i divadla Alfred ve dvoře, Studio ALTA, Experimentální prostor NoD a další.


PONEC – divadlo pro tanec


Jednou z hlavních činností TP je celoroční provozování divadla PONEC. Jeho otevřením v roce 2001 začal fungovat na naší divadelní mapě obsahově zcela nový druh prostoru. Svým názvem připomíná Františka Ponce, který zde otevřel v roce 1910 slavné kino Poncův Royal Bioskop. PONEC je koncipován jako divadlo pro tanec v Evropě známé jako „dancehouse“. Podporuje i všechny inspirativní přesahy k jiným žánrům a novým technologiím, které jsou generovány současným uměním. PONEC do jisté míry supluje neexistující institucionální zázemí umělcům na poli současného tance. Nemá vlastní soubor, ale podílí se jako koproducent, popř. producent na vzniku nových inscenací, které jsou určeny jak dospělému, tak dětskému publiku. Jeho program zahrnuje i vzdělávací projekty, workshopy, semináře, konference a diskuse.


Tanec dětem


Nejmladší sérií aktivit, které zaštiťuje Tanec Praha, jsou projekty určené dětem. V září 2004 se vedení divadla rozhodlo vytvářet pravidelněv divadlePONEC prostor pro děti. Bylo otevřeno Dětské studio, které zaměřilo své aktivity především na kreativní rozvoj osobnosti dítěte. Spolu s Vizí tance realizuje PONEC i experimentální projekt Tanec školám, jehož náplní je především výuka Taneční a pohybové výchovy na základních školách. Nechybí ani Tanec dětem – interaktivní programy divadla PONEC, které si kladou za cíl přiblížit dětem a studentům základních a středních škol současný tanec ve všech jeho bohatých formách.


Mezinárodní projekty a networking


Podstatnou součástí činnosti Tance Praha je podpora legislativních a navazujících organizačních změn a podmínek financování pro NNO v ČR. Vedle dvou celostátních oborových konferencí pro oblast umění a kultury proto jeho ředitelka spoluzakládala VSNNOKU (Volné sdružení NNO v kultuře a umění), dále Iniciativu pro kulturu, Vizi tance a aktivně pracovala v Radě vlády pro NNO při Úřadu vlády ČR, kde je nadále členkou Výboru pro EU. V rámci svých možností zpřístupňuje Tanec Praha odborné veřejnosti svou videotéku a archiv.


Tanec Praha je členem IETM (Informal European Theatre Meeting), TP byl spoluzakladatelem a partnerem projektu Trans Danse Europe, dále byla jeho předsedkyně jmenována Associate Director v mezinárodní platformě mladých evropských choreografů Aerowaves, byla oslovena k členství v České radě ITI (International Theatre Institute) při UNESCO, vedla evropský projekt M4m – m for mobility. Nadále se Tanec Praha aktivně zapojuje do evropské spolupráce (Be SpectACTive!, EDN – European Dancehouse Network, IETM).


Vedle toho Tanec Praha aktivně spolupracuje s uměleckými školami a rovněž renomovanými festivaly a scénami. Je spoluzakladatelem ČAF – České asociace festivalů.

TOPlist