Výhody × Nevýhody dráhy individuálního umělectva bez členství v uskupení
- Můžeš se o všem rozhodovat opravdu individuálně. Pro členství v uskupení se budeš totiž potřebovat shodnout minimálně s dalšími dvěma lidmi, neboť tři osoby jsou minimální počet členů nejmenší formy uskupení, tzv. spolku.
- Musíš si ujasnit, jaký budeš mít legislativní status. Pravděpodobně se staneš osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) a je nutné se zorientovat v právech a povinnostech tohoto statusu.
- Stačí ti zorientovat se v postavení OSVČ, nemusíš k tomu řešit další oficiality, které platí pro uskupení (například nemusíš znát náležitosti založení a fungování spolku).
- Funguješ zcela na svoji zodpovědnost a pod svým jménem.
- I jako individuální osoba se můžeš ucházet o finanční prostředky ze státního rozpočtu (granty a dotace). V tomto případě ale nejspíše budeš muset být registrován*a jako OSVČ provozující živnostenské podnikání a mít k tomu identifikační číslo (IČ). Avšak z praxe vyplývá, že šance na úspěšné přijetí žádostí grantů a dotací a obdržení financi je v ČR značně vyšší pro uskupení s právní formou než pro individuální osoby. Navíc, například u dotací ministerstva kultury je v případě žadatelství OSVČ nutná větší finanční spoluúčast.
- Řada příležitostí, například soutěže, stáže či umělecké rezidence, je často určených pro individuální umělce*umělkyně a nepotřebuješ kvůli nim být členem uskupení.