Výhody × Nevýhody fungování souboru s právní formou (soubor je např. spolek)

  • Vydávání smluv
    Uskupení, včetně toho, které si sám-a založíš, může být prostředkem pro vydávání smluv pro tebe samotného a další spolupracovníky. Buď to můžou být smlouvy vydávané nezávislým umělcům (např. Smlouva o díle), anebo i smlouvy zaměstnanecké (například Dohoda o provedení práce). Můžeš se tedy i stát zaměstnancem svého vlastního spolku.

  • Autorská práva
    Soubor – spolek bude moci vydávat příslušné smlouvy (Licenční) a budou tak ujasněna autorská práva pro všechny tvůrce díla, například pro autora choreografie, hudby či výtvarného řešení.

  • Soubor bude vést vlastní účetnictví
    Všechny finanční transakce půjdou přes účetnictví souboru – spolku.

  • Formality pro právní subjekt souboru
    Pro založení i fungování spolku je nutná řada „papírování“ a formalit, pro jejichž vyřízení je třeba si vyhradit dostatek času. 
  • Členství v souboru s právní formou nevylučuje OSVČ
    Pokud máš díky své činnosti status osoby samostatně výdělečně činné (viz. předchozí kapitola), nic nebrání tomu, aby ses zároveň stal-a členem uskupení.

  • Lepší pozice pro získávání finančních prostředků ze státního rozpočtu
    Šance na úspěšné přijetí žádostí grantů a dotací a obdržení financí je v ČR značně vyšší pro uskupení s právní formou. Navíc, například u dotací ministerstva kultury, také bude požadována menší finanční spoluúčast.

  • Kontinuita
    Tím, že všechny smlouvy a závazky budou uzavřeny mezi souborem – spolkem, udrží se kontinuita, i když se někteří členové souboru obmění. Nehrozí tak, že by nastaly problémy jako v případě fungování bez právní formy, kdyby byly smlouvy uzavírány například jen s produkčním, který časem může ze souboru odejít.
TOPlist