Legislativní status nezávislého umělectva

 

V legislativě ČR zatím bohužel neexistuje speciální status pro nezávislé umělce*umělkyně, na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí. Momentálně, v roce 2024, je v jednání nový zákon o statusu umělce.  Jestli však zákon bude schválen v navrhované podobě, na výkon činnosti nebude mít příliš vliv.


Stručně o chystaném zákonu o statusu umělce*umělkyně (stav návrhu zákona k červnu 2024) : 

·     Bude se jednat pouze o registr umělců, kam se člověk bude moci při splnění daných podmínek a za poplatek 1000 Kč zapsat.

·       Na základě toho si pak umělectvo bude moci žádat o stipendia. 

·       Stipendium bude příspěvek na tvůrčí nebo studijní účely, o který si bude moci každý zapsaný v registru umělců požádat. (Obdobný příspěvek je mimochodem v chodu i nyní, ale je omezen – může o něj požádat jen člověk mladší 35 let a pouze 2x za život).

·       Podmínky pro zapsání do registru umělců: člověk musí vykonávat činnost umělce nejméně po dobu 24 měsíců po dobu 3 let před žádostí o zápis do registru (tj. není možné zapsat se hned po ukončení školy, pokud tedy při studiu nepůsobíš v profesionálních představeních).


Pro úplný začátek kariéry, kdy jsi bez příjmů (a samozřejmě pokud se současně nevěnuješ nějaké jiné výdělečné profesi), můžeš mít status osoby bez zdanitelných příjmů, případně se dokonce ucházet o podporu v nezaměstnanosti.

Jakmile se tvoje nezávislá umělecká činnost stane soustavnou a je určena k získání výdělku, stáváš se osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Za svoji nezávislou práci si pak můžeš fakturovat a fungovat na základě smluv, které tě neučiní zaměstnancem, nejčastěji Smlouvy o dílo a Licenční smlouvy.

Nejprve si ujasni si, jestli budeš OSVČ hlavní, tj. nemáš příjem z žádného dalšího zaměstnání, které by ti zakládalo účast na sociálním pojištění (typicky se smlouvami na hlavní pracovní poměr - HPP, DPČ anebo DPP v případě, že příjmy z DPP přesáhly 10000 Kč měsíčně). Anebo jestli budeš OSVČ vedlejší, což znamená, že činnost vykonáváš vedle jiného výdělečného zaměstnání (například jsi zároveň zaměstnán*a v ZUŠ jako pedagog*pedagožka anebo pracuješ v kavárně).

Není ideální se zaregistrovat jako OSVČ hlavní dříve, než je tvoje nezávislá umělecká činnost skutečně soustavně výdělečná, a to zejména z důvodu povinných plateb pojištění (jako OSVČ hlavní máš povinnost platit si sociální a zdravotní pojištění i v období, kdy jsi bez příjmů).

 

OSVČ (ať už je to hlavní nebo vedlejší) se dělí do několika kategorií, z nichž pro taneční profesionály připadají v úvahu následující tři:

 1. Nezávislé povolání

2. Živnostenské podnikání

3. Příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví, autorských práv,…

 

 1. Nezávislé povolání

Jakožto taneční umělec*umělkyně (stejně jako další umělci – herci, hudebníci, artisté,… ale také např. sportovci) se budeš automaticky řadit právě do tzv. nezávislého povolání.

  • K výkonu není potřeba živnostenské oprávnění.
  • Člověk se prostě jen zaregistruje na sociální a zdravotní pojišťovně jako OSVČ.
  • Platí se sociální a zdravotní pojištění (u OSVČ hlavní i v případě, že si zrovna nic nevyděláš, u OSVČ vedlejší pouze z příjmů OSVČ).
  • Je třeba podávat daňové přiznání a platit daně z příjmu.
  • Při placení daní se na příjmy z tance a dalších performancí, včetně nastudování, uplatňují 40 % paušální náklady (tj. daně se platí pouze ze zbývajících 60 % příjmů).
  • Podniká se tzv. na rodné číslo (tj. můžeš vystavovat faktury na svoje rodné číslo s předponou CZ). 

 

2. Živnostenské podnikání (Živnost)

Druhou možností je nechat se zaregistrovat na živnostenském úřadě jako OSVČ provozující živnostenské podnikání neboli živnost. K tomu je třeba vybrat příslušný obor podnikání. Nelze si živnostenské podnikání založit přímo na provozování tanečního umění (tj. na práci tanečníka*tanečnice či choreografa*choreografky), živé umění do živností totiž nespadá. Taneční profesionálové si však často zakládají živnost pro své vedlejší aktivity, nejčastěji to jsou aktivity spadající pod tzv. živnost volnou (tj. není k ní potřeba splnit žádné odborné vzdělání), podle živnostenského zákona to jsou např. tyto: č. 72:  Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti anebo č. 73:   Provozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí.

  • Živnostenské podnikání se registruje na živnostenském úřadu. 
  • Bude ti přiděleno IČO (identifikační číslo)
  • Zápis je zpoplatněn 1000 Kč
  • Platí se sociální a zdravotní pojištění (u OSVČ hlavní i v případě, že si zrovna nic nevyděláš, u OSVČ vedlejší pouze z příjmů OSVČ).
  • Je třeba podávat daňové přiznání a platit daně z příjmu.
  • Při placení daní se na příjmy ze živnosti (tj. např. učení) uplatňují 60 % paušální náklady (tj. daně se platí pouze ze zbývajících 40 % příjmů).

 

3. Příjem z užití nebo poskytnutí autorských práv

 Do této kategorie spadají tantiémy, tedy příjmy choreografů a dalších umělců za uvádění jejich díla, ke kterému vlastní autorská práva.

  • Autorské právo upravuje autorský zákon (č. 121/2000 Sb.).
  • Stejně jako v případě nezávislého povolání se nejedná o živnost, čili není třeba se registrovat na živnostenském úřadě, avšak je nutná registrace na sociálním a zdravotním pojištění.
  • Je třeba podávat daňové přiznání a platit daně z tohoto příjmu (uplatňuje se 40 % výdajový paušál, stejně jako na příjmy z nezávislého povolání).

 

Rozdíl mezi nezávislým povoláním a živnostenským podnikáním (živností) je tedy minimální, založit si rovnou živnost se může vyplatit ze dvou důvodů:

  • Pro registraci živnosti se používá jednotný registrační formulář, kterým se přihlásíš rovnou na sociální i na zdravotní pojištění a nemusíš se registrovat zvlášť.
  • Při placení daní z příjmů jsou výhodnější podmínky pro příjmy ze živnosti, zjednodušeně řečeno ve výsledku se platí menší daně. (Živnostníci si totiž mohou z příjmu odečíst 60 % jakožto náklady, tzv. výdajový paušál, tj. daně platí pouze ze zbývajících 40 % příjmů. Naproti tomu u nezávislého povolání si můžeš z příjmu odečíst pouze 40 % jakožto náklady, tj. daně se platí z celých zbývajících 60 % příjmů. Ale pozor, nejde tvrdit, že mám živnost, a tudíž můžu uplatňovat 60 % paušál i na příjmy z účinkování nebo za tantiémy! V daňovém přiznání by se měly příjmy rozlišit podle druhu.)

 

Velmi doporučujeme se zorientovat v právech a povinnostech umělce jako OSVČ, dobře zpracováno např. na https://www.czechmobility.info/cs/temata/status-umelce/status-umelce-v-ceske-republice/osoba-samostatne-vydelecne-cinna.

 

 

Výhody × Nevýhody nezávislého umělectva

svoboda, flexibilita, “sám svým pánem“, nutná značná proaktivita pro vytvoření pracovních příležitostí a zajištění dostatečných financí, složitější orientace v podmínkách pro sociální zabezpečení, nutnost ohlídat si podmínky pro odvádění daní a placení pojištění, … 

TOPlist