Spolek
Většina nezávislých uměleckých uskupení a souborů funguje pod právní formou nazvanou spolek. Jedná se totiž zřejmě o nejjednodušší právnickou osobu (tj. organizovaný útvar uznávaný zákonem), jejíž existenci právní řád ČR připouští. Výhody oproti jiným formám jsou např. jednoduché řízení, struktura a účetnictví. Je to forma vhodná pro podporu zájmů a aktivit členů uskupení (v tomto případě umělců), anebo veřejně prospěšné cíle směřující vůči veřejnosti (např. vzdělávací aktivity). Spolky se řadí pod tzv. neziskové organizace. To ale rozhodně neznamená, že by jejich činnost nemohla generovat žádné příjmy. Nezisková organizace může skončit svůj finanční rok v zisku, ten ale pak musí použít opět na potřeby spolku. (Pro vyloženě ziskovou činnost pak existují jiné formáty, například s.r.o.)
Spolek je právnická osoba, která byla založena alespoň třemi osobami, vedenými společným zájmem (například podpora autorské tvorby v oblasti tance) a k jeho naplňování. Jedná se o dobrovolný svazek členů.
Spolek nesmí být zakládán za účelem podnikání či jiné výdělečné činnosti. Hlavní činností spolku může být jen uspokojování a ochrana těch zájmů, k jejichž naplňování je spolek založen (např. podpora autorské tvorby).
Vedle hlavní činnosti však může spolek vyvíjet tzv. vedlejší činnost, kterou může být i podnikání, pouze pokud tato činnost slouží k podpoře hlavní činnosti (např. zajištění dostatku financí pro autorskou tvorbu pomocí komerčního pronajímání sálu, který spolek vlastní).
Název spolku musí obsahovat slova „spolek“ nebo „zapsaný spolek“ nebo zkratku „z. s.“
Koukni se, které spolky
mají svůj profil na Databázi tance