Paměť jsme my: Silnice č. 19
Institut Paměti národa, Ridina Ahmedová
Anotace
*Čtrnáct tanečnic, zpěv Ridiny Ahmedové naživo a tři skutečné příběhy, které je inspirovaly. Na výročí osvobození Osvětimi připomene Paměť národa spolu se studentkami konzervatoře romské oběti holocaustu. 27. ledna od 19:00 v Domě U Kamenného zvonu proběhne představení s názvem *Paměť jsme my: Silnice č. 19,* které vzniklo na základě vyprávění pamětníků. Repríza je 31. ledna ve stejný čas. Vstupné je zdarma.
Vystoupení v Den památky obětí holocaustu připomíná, že během druhé světové války zmizelo z Čech a Moravy na 90 procent Romů. Asi 5 000 z nich přitom trpělo v Osvětimi. Tanečnice a autorky představení vycházely z osobního setkání s Rudolfem Murkou a Antonínem Lagrynem, které holocaust připravil o většinu příbuzných. Naslouchaly i Františku Němcovi, který jako chlapec sledoval dění v táboře v Hodoníně u Kunštátu.
Choreografie se ujala Nela Štarková, jedna ze čtrnácti studentek pražské taneční konzervatoře, které představení uvedou. Jejich vystoupení doprovodí živým zpěvem Ridina Ahmedová. Vystoupení *Paměť jsme my v Praze připravuje Tamara Pomoriški, umělecká vedoucí Divadla Paměti národa, ve spolupráci s nizozemským Theater Na de Dam již popáté. Letos se koná celkem v pěti evropských zemích.
Rezervace vstupenek prostřednictvím [formuláře.](https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf6-NytvXJCsFjm0TC0y8qiEibwE1jy-p8sbEvSpufsqxlEmQ/viewform)