Představení Commander a diskuze na počest Matúše a Juraje
Farma v jeskyni
Anotace
Nové pohybové představení a umělecký film s dětskými herci vyvrcholí stejnojmenný umělecký projekt souboru Farma v jeskyni, který zkoumá on-line radikalizaci dětí a dospívajících. Obě umělecká díla pracují s dialogy převzatými ze skutečných chatů extremistické on-line skupiny, kterou pod profilem Commander vedl třináctiletý chlapec.
„Už když jsme zkoumali problematiku radikalizace dospívajících na internetu při tvorbě filmu a inscenace, se znepokojením jsme si uvědomovali, nakolik je naše společnost skrytě prorostlá nenávistí a že případ třináctiletého Estonce, kterým jsme se inspirovali, není jen vzdálenou výjimkou,“* říká režisér inscenace Viliam Dočolomanský.
Vyhasnuté životy Jurajovi a Matúšovi již nikdo nevrátí. Lze se ale společně snažit, aby rostlo povědomí o tom, jak snadno se extremismus šíří online prostorem a jaký to může mít dopad na lidské životy. K tomu, aby se nic podobného neopakovalo, může přispět každý. Proto se organizátoři rozhodli zpřístupnit inscenaci Commander veřejnosti a reflektovat situaci diskuzí věnovanou fenoménu radikalizace dospívajících na internetu v souvislosti s útokem v Bratislavě. Co může každý dělat, aby se tento případ již neopakoval?
**Hosté diskuze:*
- Karel Kovy Kovář – youtuber a edukátor
- Barbora Vegrichtová – ČVUT, odbornice na problematiku radikalizace
- Bohdana Rambousková – HateFree Culture
- Viliam Dočolomanský – umělecký ředitel souboru Farma v jeskyni, režisér inscenace Commander
Audiovizuální část přesazuje autentické dialogy z virtuálního prostředí do situací v reálném světě a ukazuje děti v polohách, v jakých si je nedokážeme představit a v jakých je ani nechceme vidět. Dětské rozhovory o sexu, smrti a nenávisti mají temně mrazivou atmosféru, která balancuje na hranici absurdity, humoru a znepokojení. Představení oproti tomu převážně prostředky pohybového divadla zobrazuje společnost nezralých dospělých, kteří svůj život hrají jako hru. Dynamika pohybu performerů, tep živé hudby a zneklidňující obrazy společně vytváří nevšední vhled do digitální temnoty, o které většina z nás nemá a možná ani nechce mít tušení.
Inscenace nese nezaměnitelný umělecký rukopis souboru Farma v jeskyni. Obě jeho části – pohybové divadlo i audiovizuální projekce – vytvořil kreativní tým pod vedením Viliama Dočolomanského. Tvorba mezinárodně oceňovaného divadelního souboru Farma v jeskyni spojuje fyzické divadlo, video, film a živou hudbu do jednotné umělecké výpovědi a dlouhodobě se zabývá zkoumáním současných a opomíjených společenských témat. V roce 2022 soubor slaví výročí dvaceti let své existence.