Tanec pralesa

Choreograf: Ivana Malá

Realizační tým

Námět, scénář a režie: Vít Pokorný

Choreografie: Ivana Malá

Hudba: Robert Jíša

Výtvarnice kostýmů: Hana Michálková

Scénografie: Eufrasio Muňoz (Španělsko)

Asistentka choreografky: Agurtzane Pérez (Španělsko)

Hudební a video režie, zvuk: Vladimír Sojka

Světelná režie: Ivana Malá

Tančí: Baby Balet Praha

Produkce: Taneční centrum Praha - konzervatoř

Anotace

Město, stejně jako lidé, je plné spěchu a neklidu. Někteří však z toho bludiště hledají cestu ven. Hledají sami sebe a své kořeny. Ty jsou daleko v džungli. Harpyje, největší amazonský dravec, je ochránkyní života indiánů i celé naší planety, kterou nese na svých křídlech vesmírem.


Ráno v pralese. Had, jaguár, opice, pavouk … a harpyje. Indiánský kmen se probouzí. Neznámý zvuk letadla indiáni považují za hněv bohů ….. "Lidé i zvířata jsou si podobní" - říkají opice. Pak následuje lov ….. a s večerem se blíží slavnost. Indiáni se s pomocí tance dostávají do tranzu.


Přicházejí těžaři, drancující prales a střetnou se s indiány. Ti bílé muže považují za zlé duchy a jednoho z nich zraní. Indiáni chtějí zajatce zabít, ale mladá indiánka ho s pomocí harpyje zachrání. Indiáni jsou zmateni - dříve o svůj svět nebojovali. Kmen chce po šamanovi vysvětlení. Znovu se dostávají do tranzu a jejich duše odlétají spolu s harpyjí na cestu poznání kolem světa. Jen indiánka zůstává se zraněným těžařem.


Kostelní zvony - první zasávka - Evropa: tradiční hodnoty bojují s moderní dobou - balet kontra taneční sporty. Smířením je propojení historie i současnosti - nová jednota.

Asie - Tibet: i tady jsme svědky rozporů a bojů ... i tady jsou slabší národy utlačovány silnějšími. A východní moudrost nad fyzickou silou nezvítězí. Severní Amerika: země, jejímž božstvem se staly peníze. A kvůli nim lidé udělají cokoliv….všichni hrají o peníze jako o život, a život tu je jedno velké divadlo…


Mezitím se v pralese rodí hluboký vztah mezi zraněným těžařem a indiánkou. Šaman s indiány letí dál a poprvé poznávají moře a jeho inteligentní obyvatele – delfíny. Ale i mořský svět je ohrožen bezohlednou civilizací. Jenom dítě, díky své kouzelné nevinnosti, jim snad pomůže vrátit se. Moře je kolébkou života a vesmír kolébkou planet. Jako "Tanec pralesa" je tu alegoricky také "Tanec planet" …. ne chaos ale řád.


Indiáni se konečně vracejí zpět ke svému kmeni a dozvídají se o lásce indiánky a těžaře. Šaman ho chce zasvětit do tajů života a přírody a odvádí ho na čas do hlubin pralesa. Těžaři ale hledají ztraceného druha a když kmen spí, unesou alespoň indiánku a žádají výměnu. Netuší nic o jejich lásce. Ráno to zjistí šaman i mladý těžař, který se marně snaží svým bývalým druhům marně vysvětlit, že našel lásku a smysl života mezi indiány. Nakonec ale stejně dochází k boji ... indiánka je zachráněná za cenu šamanova života - mladý těžař ale nastoupí symbolicky na jeho místo. Smířlivé spojení starého a nového světa je jediná cesta vpřed: tolerance - pochopení - smíření .... to musíme mít všichni v sobě. Ve své duši, která je nesmrtelná, stejně jako myšlenky o lepším světě, lásce a životě ve vzájemné harmonii. Uvnitř i navenek.


BABY BALET PRAHA – školní komorní soubor složený z nejlepších 14 studentů nižších ročníků konzervatoře Taneční centrum Praha (3. – 5. ročník osmiletého studia) byl založen v prosinci 2003. Kmenový repertoár – nyní přes 20 tanečních etud v délce 2,5 hod. - vzniká především při studiu výběrového repertoáru v předmětech klasický, moderní, jazzový a lidový tanec a je obohacován choreografickými etudami doplňkových oblastí – taneční sporty, step, atd.

Recenze

www.tanecniaktuality.cz/cela-recenze/a/tanec-pralesa/

TOPlist