VerTeDance
Rok založení: 2004http://www.vertedance.org/
www.facebook.com/VerTeDance/
Hlavní město Praha
Členové souboru
TEREZA ONDROVÁ
VERONIKA KNYTLOVÁ
Styl
Současný tanecHistorie souboru
Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004 jako trio tvořené tanečnicemi a choreografkami Veronikou Knytlovou a Terezou Ondrovou a světelným designérem Pavlem Kotlíkem. Za 10 let existence vytvořili VerTeDance téměř 20 projektů a spolupracovali s množstvím výrazných tanečních osobností české i zahraniční scény.
Ocenění
Soubor je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné ceny pro Tanečnici roku (2010), ceny za Nejlepší světelný design (2012, 2014) či Ceny divadelních novin (2012, 2014).
VerTeDance jsou jedinou českou skupinou, která získala třikrát nejprestižnější ocenění v oblasti v současného tance – cenu za Taneční inscenaci roku, a to v roce 2005 (Tichomluva), 2012 (Kolik váží vaše touha?) a 2014 (KOREKCE).
V roce 2015 byla VerTeDance udělena cena BE Audience Award 2015 a Mess Festival Award 2015 v rámci BE festivalu v Birminghamu a prestižní ocenění Herald Angel Award 2015 na Fringe festivalu v Edinburghu za inscenaci Korekce.
Inscenace souboru
Premiéra: 21.11.2015
Choreograf: David Zambrano
Realizační tým
Koncept: David Zambrano
Tanec: Tereza Ondrová, Martina Hajdyla Lacová, Bára Látalová, Lucia Kašiarová
Hudba živě: Zrní
Světelný design: Katarína Ďuricová
Produkce: Sára Ondrová
Producent:VerTeDance, danceWATCH - Karolína Hejnová
Koprodukce: Studio ALTA
Projekt vznikl v rámci rezidenčního programu Studia ALTA za podpory MHMP, MKČR a METROSTAV a.s.
Anotace
Ceviche je prvním setkáním improvizačního mága Davida Zambrana s VerTeDance a kapelou Zrní, která se souborem spolupracovala již na úspěšném projektu Kolik váží vaše touha.
Název odkazuje na tradiční latinsko-americký pokrm z ryb, které se marinují v citronové šťávě, a dále míchají s dalšími ingrediencemi. Stejně tak pracujevenezuelský choreograf s tanečnicemi a muzikanty s cílem vytvořit improvizované představení, které pohladí všechny smysly.
„Ceviche je způsob, jak vytvořit vynikající improvizaci pro 4 ženy s příchutí citronu.“, popisuje tajuplně záměr projektu David Zambrano, známý svou ironií, humorem a nadhledem, který uplatňuje jako pedagog i tvůrce.
Cílem projektu je vrátit se k samé podstatě tance jako rituálu a společného prožívání, sdílení zážitků a zkušeností – s absolutní upřímností, kterou si člověk obvykle dovolí jen v kruhu nejbližších. Cevicheje o přítomném okamžiku, tady a teď, o nakažlivé radosti z pohybu, hudby i života.
Recenze
Premiéra: 01.11.2015
Choreograf: Jaro Viňarský
Realizační tým
Koncept, choreografie: Jaro Viňarský
Tvorba a tanec: Tereza Ondrová, Markéta Stránská, Jaroslav Ondruš, Marek Menšík, Jan Bárta
Dramaturgie: Jano Zaťko
Světelný design: Tomáš Morávek
Scéna: Tomáš Morávek, Adriana Černá
Kostýmy: Adriana Černá
Hudba: Tomáš Procházka
Produkce: Sára Ondrová
Producent: VerTeDance, danceWATCH - Karolína Hejnová
Za podpory: MKČR, MHMP, Divadlo Archa, ALT@RT, METROSTAV
Anotace
„Proč máme stále pocit, že nám něco chybí?“
Mnohokrát to, co jednomu chybí a u ostatních je navíc, ostatním nepřináší žádnou zřetelnou výhodu. Spíše naopak, v podstatě může také jen poukazovat na to, co chybí tomu, kdo je ve "výhodě".
Přenos váhy z nohy na nohu jako základní předpoklad pohybu v prostoru. Kolik váhy může chybět, aby byl pohyb stále možný? Představení o ztrátách, které mohou být ziskem, vytvořil pro kolektiv VerTeDance držitel americké taneční ceny Bessie 2013 Jaro Viňarský.
Pětice charismatických tanečníků se ocitá ve světě definovaném emocionálně odtažitou zvukovou stopou a výraznou světelnou krajinou. V ní každý z pětice hledá svůj prostor, objevuje ho, zkoumá, fyzicky pojmenovává a vymezuje. Je to přesně ten prostor, ve kterém se ocitá v nerovnoměrném rozložení sil. Jak víme, kdo je skutečně silný? Přináší vnější, nebo vnitřní handicap zeslabení, nebo zesílení pozice? Choreograf Jaro Viňarský komponuje představení z autorských fragmentů svých interpretů. Představení vzniká prostřednictvím kladení otázek a fixací tematicky vymezených improvizací, tříděním a jejich seřizováním, rozbíjením a spojováním s novým obsahem. Metoda přenáší váhu emocionální a fyzické výpovědi z autorů a zároveň interpretů na celek.
Recenze
www.tanecniaktuality.cz/predstaveni/prehled-predstaveni/predstaveni-podle-abecedy/c/chybeni/
Premiéra: 04.02.2014
Choreograf: Režie: Jiří Havelka
Realizační tým
Režie: Jiří Havelka
Choreografie a tanec: Veronika Knytlová / Marta Trpišovská , Tereza Ondrová / Soňa Ferienčíková, Martina Hajdyla Lacová / Helena Arenbergerová, Karolína Hejnová / Sára Arnsteinová, Robo Nižník, Jaro Ondruš / Rado Piovarči, Petr Opavský / Michael Vodenka
Hudba živě: Clarinet Factory
Světelný design: Katarína Ďuricová
Scéna a kostýmy: Dáda Němeček
Produkce: VerTeDance o.s., danceWATCH – Karolína Hejnová
Za podpory: Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo kultury ČR, Nadace Život umělce, METROSTAV a.s., Tanec Praha / Ponec - divadlo pro tanec, Čtyři dny o.s. a ALT@RT o.s.
Anotace
Pojďme na chvíli zažít slast z nesvobody. Slast spoutání a určenosti, kde není pochyb. Kde vše, co se na maličké ploše odehraje, je výjimečné, křehké a drahocenné.
Nesvoboda. Něco, čeho se bojíme. Nemožnost rozhodnout se jakkoli. Odejít když chci, kam chci a s kým chci. Dělat cokoli. Pocit širého nepřehlédnutelného oceánu možností, které nás lákají, ale jsou nám odepřeny.
Co je nesvoboda víme, ale víme, co je to svoboda? Jak v ní najít klid? Čím to, že možnost neomezeného výběru paralyzuje naši schopnost se pro něco rozhodnout, něčemu uvěřit a skutečně se pro to nadchnout? Dosáhnout konkrétního cíle, který stojí v mlze tak blízko před námi. Ta únava z neustálého hledání cíle.
Představení volně navazuje na projekt Naučená bezmocnost. Site-specific, který vznikl v suterénu budovy ORCO.
Premiéra: 29.04.2012
Choreograf: Choreografie: Veronika Knytlová, Tereza Ondrová
Realizační tým
Choreografie: Veronika Knytlová, Tereza Ondrová
Dramaturgie: Lukáš Jiřička
Interpretace: Alena Jančíková, Helena Arenbergerová/Magdalena Čaprdová, Zuzana Pitterová, Petr Opavský/Lukáš Homola
Hudba: DVA
Světelný design: Pavel Kotlík
Scéna, kostýmy: Masha Černíková
Za podpory: MHMP, MKČR, Nadace Vodafone, METROSTAV a.s.
Anotace
Žijí tu s námi, ale my se občas tváříme, jako by byli neviditelní. Jindy na ně zas civíme, jako by spadli z kosmu. Trochu je obdivujeme, trochu se jich bojíme, často je litujeme. Skoro nic o nich nevíme.
Jejich kroky jsou mnohdy jiné. Často nezapadají do všeobecné iluze o podobě krásy. Vedou ale ke stejnému cíli jako ty naše, krásné. Prožít plnohodnotný život se vším všudy.
Proč je stále vyčleňujeme z našeho kruhu? Proč jsme tu stále „my“ a „oni“? Jejich přijetím můžeme všichni jen získat. Získat tolik, že si to možná ani nedovedeme představit. Pojďme si to společně představovat, i „jen na chvíli“ se počítá!
V inscenaci SIMULANTE BANDE zkoumají VerTeDance neotřelé možnosti pohybového vyjádření zdravého a fyzicky handicapovaného člověka, relativnost pojmu handicap i křehký kosmos mezilidských vztahů. Své často neviditelné limity přetavily netanečnice Alena Jančíková a Zuzana Pitterová do neuvěřitelných výkonů, ve kterých jim „asistují“ profesionální tanečníci Helena Arenbergerová a Petr Opavský. Autorskou hudbu k představení vytvořila skupina DVA, která s VerTeDance spolupracovala již na inscenaci Emigrantes.
Recenze
www.tanecniaktuality.cz/simulante-bande-rozhodne-neni-bandou-simulantu/